Beata Kozidrak
Beata Kozidrak (2016) | |
Imię i nazwisko |
Beata Elżbieta Pietras |
---|---|
Data i miejsce urodzenia | |
Typ głosu | |
Gatunki | |
Zawód | |
Aktywność |
od 1978 |
Wydawnictwo | |
Powiązania | |
Zespoły | |
Bajm | |
Strona internetowa |
Beata Kozidrak, właśc. Beata Elżbieta Pietras z domu Kozidrak[1][2] (ur. 4 maja 1960 w Lublinie[3]) – polska piosenkarka, autorka tekstów i kompozytorka. Członek Akademii Fonograficznej Związek Producentów Audio-Video (ZPAV)[4].
Działalność muzyczną zaczynała w latach 70. od amatorskich występów z bratem Jarosławem Kozidrakiem. W 1978 założyli zespół Bajm, którego pozostała wokalistką. Z zespołem wydała 10 albumów studyjnych oraz wypromowała przeboje, takie jak: „Piechotą do lata”, „Józek, nie daruję ci tej nocy”, „Różowa kula”, „Co mi Panie dasz”, „Nie ma wody na pustyni”, „Małpa i ja”, „Płynie w nas gorąca krew”, „Dwa serca, dwa smutki”, „Jezioro szczęścia”, „Biała armia”, „Ta sama chwila”, „Dziesięć przykazań”, „Lola, Lola”, „Szklanka wody”, „O Tobie” i „Myśli i słowa”. Od 1998 także artystka solowa, wydała cztery albumy solowe: Beata (1998), Teraz płynę (2005), B3 (2016) i 4B (2023) oraz wypromowała przeboje: „Siedzę i myślę”, „Taka Warszawa”, „Rzeka marzeń”, „Teraz płynę”, „Nie pytaj o miłość” (nagrany na potrzeby serialu M jak miłość), „Bingo”, „Upiłam się Tobą”, „Niebiesko-zielone”, „Bliżej” i „Gambit”. Za sprzedaż solowych albumów i singli otrzymała trzy podwójnie platynowe płyty, jedną platynową i jedną złotą.
Zdobywczyni licznych nagród muzycznych, m.in. pierwszej nagrody na Festiwalu Piosenki Krajów Nadbałtyckich w Karlshamn, Grand Prix Midnight Sun Song Festival w Lahti, Złotej Karolinki Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, trzech Fryderyków, Bursztynowego Słowika i Super Gwiazdy Plejady.
Zagrała drugoplanową rolę w filmie Pan Kleks w kosmosie i epizodyczną w serialu Niania. Była jurorką, uczestniczką bądź bohaterką wielu telewizyjnych programów rozrywkowych oraz wzięła udział w ogólnopolskich kampaniach reklamowych dla dwóch dużych firm. Prowadzi czynnie działalność charytatywną.
Życiorys
[edytuj | edytuj kod]Rodzina i edukacja
[edytuj | edytuj kod]Urodziła się w Szpitalu Żydowskim w Lublinie jako najmłodsze z trojga dzieci Alicji i Mariana Kozidraków[5][1][6]. Matka prowadziła dom, a ojciec był inżynierem i miał przedsiębiorstwo budowlane[7][6][5]. Ma starszą o osiem lat siostrę Mariolę i starszego o pięć lat brata Jarosława[7]. Mieszkali w Lublinie w kamienicy przy ul. Grodzkiej 36 A[7]; o swoim domu rodzinnym Kozidrak napisała później utwór „Lublin, Grodzka 36 A”[6]. Następnie przeprowadziła się z rodziną na Ponikwodę[8]. Wychowywała się w rodzinie o muzycznych tradycjach, sama już jako dziecko zainteresowała się śpiewaniem i wraz z rodzeństwem często śpiewała na domowych uroczystościach[9]. Jej ojciec zmarł w 2005 wskutek nowotworu[10].
W wieku sześciu lat zaczęła uczęszczać na zajęcia ogniska baletowego, które jednak przerwała po sześciu latach, ponieważ rodzice nie wyrazili zgody na to, by kontynuowała treningi w Warszawie[11][5]. W szkole podstawowej podjęła naukę gry na skrzypcach[12], zainteresowała się również śpiewaniem[10]. W okresie szkolnym zafascynowała się twórczością Czesława Niemena, Marka Grechuty, Breakoutu, Led Zeppelin, Józefa Skrzeka i SBB[10]. W liceum trenowała szermierkę i gimnastykę artystyczną[5]. Ponadto pisała wiersze[13].
Kariera zawodowa
[edytuj | edytuj kod]Podczas nauki w III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej w Lublinie śpiewała w chórze szkolnym oraz zespołach Meloman i Fobos[5]. Wspólnie z bratem Jarosławem występowała w lokalnych domach kultury i klubach studenckich, a także na szkolnych juwenaliach[14]. Poszerzywszy skład zespołu o wokalistę Andrzeja Pietrasa oraz o gitarzystę Marka Winiarskiego, na początku 1978 utworzyli zespół Bajm, grający wtedy akustyczną muzykę, w nurcie piosenki turystyczno-harcerskiej. Z utworem „Piechotą do lata” uczestniczyli w kilku lokalnych przeglądach, m.in. zajęli trzecie miejsce na Konkursie Młodych Talentów w Świdniku, a także zajęli drugie miejsce w konkursie „Debiutów” w ramach 16. Krajowego Festiwalu Piosenki w Opolu[10][15]. W tym okresie odrzuciła propozycję zostania chórzystką Maryli Rodowicz, jednocześnie po ukończeniu liceum nie kontynuowała nauki, woląc skupić się na działalności scenicznej[16]. W 1980 zaśpiewała gościnnie na płycie Ona przyszła prosto z chmur Budki Suflera. W 1982 wystąpiła z Bajmem na festiwalu piosenki Schlagerfestival w Dreźnie, na którym otrzymali nagrodę dziennikarzy po wykonaniu niemieckojęzycznych wersji piosenek „Piechotą do lata” i „Żal prostych słów”. W 1983 wyruszyła z zespołem w ogólnopolską trasę koncertową i zagrała recital w ramach programu Bajm na dachu dla Telewizji Polskiej oraz wydała debiutancki album studyjny, zatytułowany po prostu Bajm[17], który rozszedł się w wówczas rekordowym, ponad półmilionowym nakładzie. Płytę promowali m.in. singlami: „Co mi Panie dasz”, „Józek, nie daruję ci tej nocy” i „Nie ma wody na pustyni”, które stały się przebojami. Rok później wydała z Bajmem album pt. Martwa woda oraz odbyła trasę koncertową po Wietnamie[18]. W 1986, reprezentując Polskę, zwyciężyła na Festiwalu Piosenki Krajów Nadbałtyckich w Karlshamn dzięki wykonaniu utworu „Diament i sól”, za który otrzymała także wyróżnienie na 23. Międzynarodowym Festiwalu Piosenki „Sopot 1986”[19]. Piosenką promowała kolejny album Bajmu pt. Chroń mnie. W 1988 zwyciężyła z Bajmem na festiwalu MESAN w Belgradzie oraz wydała album Nagie skały, a także zagrała księżniczkę z rock-planety w filmie Pan Kleks w kosmosie, do której nagrała piosenkę „Ratujmy kosmos”.
Równorzędnie z graniem w zespole kontynuowała działalność solową. W 1989 za wykonanie piosenki „Hurry My Love” otrzymała Grand Prix na Midnight Sun Song Festival w Lahti[20]. Z uwagi na chłodne przyjęciu utworu w Polsce, z którym wystąpiła m.in. na 26. Międzynarodowym Festiwalu Piosenki „Sopot 1989”, zawiesiła działalność solową i kontynuowała współpracę z Bajmem. Również w 1989 została wybrana najlepszą wokalistką roku w plebiscycie magazynu muzycznego „Non Stop”. Pod koniec 1990 wydała z Bajmem album pt. Biała armia, który tuż po premierze uzyskał status złotej płyty za sprzedaż w Polsce[21]. W 1993 premierę miał kolejny album jej zespołu pt. Płomień z nieba[22], który promowali m.in. przebojem „Ta sama chwila”. W 1994 nagrała piosenkę „Tyle chciałem ci dać” z grupą Universe na ich płytę Być przy tobie, wzięła udział w nagraniu hymnu akcji charytatywnej „Pomóż dzieciom przetrwać zimę”, otrzymała Złotą Karolinkę za całokształt twórczości podczas 31. KFPP w Opolu oraz odbyła z Bajmem trasę koncertową dla Polonii w Stanach Zjednoczonych[23]. W 1995 wydała z Bajmem album pt. Etna oraz odbyła kolejną trasę dla amerykańskiej Polonii, tym razem poszerzoną o Kanadę[23].
Po podpisaniu w 1996 kontraktu płytowego z polskim oddziałem koncernu EMI ponownie zaplanowała prace nad pierwszym solowym albumem, a wszystkie nagrania skomponowali dla niej Abramek i Sot[24]. W sierpniu 1998 zaprezentowała album pt. Beata, w którego nagraniu uczestniczyli muzycy waszyngtońskiej sceny jazzowej. Album promowała m.in. singlami „Siedzę i myślę”, „Żal mi tamtych nocy i dni” oraz „Taka Warszawa”, które stały się przebojami[25]. Płyta doczekała się entuzjastycznych recenzji od krytyków oraz przyniosła jej liczne nagrody, m.in. dwa Fryderyki (dla najlepszej wokalistki i za najlepszy album pop), Superjedynkę za najlepszy album pop podczas 38. KFPP w Opolu, trzy nagrody radiowe „Play-Box” (dwie w kategorii „Przebój Roku – Złota Dziesiątka” oraz jedną dla najlepszej wokalistki) oraz statuetkę Wiktora dla najpopularniejszej gwiazdy estrady[26]. Za sprzedaż albumu w nakładzie ponad 170 tys. egzemplarzy odebrała certyfikat podwójnie platynowej płyty.
W 2000 wydała kolejny album z Bajmem pt. Szklanka wody oraz nagrała solowo piosenkę „Rzeka marzeń” na potrzeby ścieżki dźwiękowej do filmu W pustyni i w puszczy[27]. W 2001 otrzymała kolejnego Fryderyka dla najlepszej wokalistki. W latach 2002 i 2003 otrzymała kolejne Superjedynki dla najlepszej wokalistki, w 2003 nominowano ją także do Fryderyka dla najlepszej wokalistki. W sierpniu 2003 zaprezentowała utwór „Stara baśń”, który nagrała w duecie z córką Katarzyną Pietras na potrzeby filmu Stara baśń. Kiedy słońce było bogiem[28]. Również w 2003 wywiad przeprowadzony z nią przez Tomasza Raczka został opublikowany w jego książce Karuzela z Madonnami[29], a premierę miał kolejny album Bajmu pt. Myśli i słowa[30], za który otrzymali Superjedynkę – najlepszy album pop. W 2004 była nominowana do nagrody Eska Music Award w kategorii „artystka roku – Polska”[31] oraz została ambasadorką nowo powstałego Radia Wawa[32]. W lutym 2005 włączyła się w imprezę charytatywną TVP1, podczas której zbierano pieniądze na rzecz Fundacji Polskiego Sztucznego Serca[33].
We wrześniu 2005 na 42. festiwalu sopockim została z Bajmem uhonorowana statuetką Złotego Słowika za całokształt twórczości, a w listopadzie zaangażowała się w akcję charytatywną I Ty możesz zostać św. Mikołajem organizowaną na Rynku Głównym w Krakowie przez TVP1 na rzecz domów dziecka w regionie małopolskim[34]. 18 listopada wydała drugi solowy album pt. Teraz płynę, nad którym pracowała z Abramkiem i Sotem oraz muzykami waszyngtońskiej sceny jazzowej[35], która tuż po premierze uzyskała status złotej płyty[36], a ostatecznie osiągnęła status podwójnie platynowej płyty. Album, zawierający m.in. przeboje „Teraz płynę” i „Złota brama”[37], został entuzjastycznie przyjęty przez krytykę oraz przyniósł jej statuetkę Złotych Dziobów Radia Wawa w kategorii „płyta roku”[38]. W styczniu 2006 zagrała z Bajmem minirecital podczas finału programu Piosenka dla Europy 2006[39] oraz zaśpiewała na sylwestrowym koncercie Sylwester pod dobrą gwiazdą na Rynku we Wrocławiu[40]. W kwietniu była nominowana do Wiktora w kategorii „piosenkarz lub artysta estradowy”[41]. W maju wydała solowy, podwójny album kompilacyjny pt. Platynowa, składający się z jej obu solowych płyt oraz krążka DVD z zapisem wywiadu z artystką przeprowadzonym podczas prac nad albumem Beata oraz teledyskami do piosenek: „Siedzę i myślę”, „Taka Warszawa”, „Teraz płynę” i „Złota brama”[42]. Wydawnictwo promowała singlem „Tak wiem” z płyty Teraz płynę[43]. W czerwcu tego samego roku odsłoniła swoją gwiazdę w Alei Gwiazd Polskiej Piosenki w Opolu[44], a za album Teraz płynę była nominowana do nagrody Superjedynki w kategorii „płyta pop” podczas 43. KFPP w Opolu[45]. Miesiąc później wystąpiła w koncercie „Top” w ramach festiwalu TOPtrendy 2006[46]. W czerwcu 2007 była jedną z jurorek podczas koncertu „Trendy” w ramach festiwalu TOPtrendy 2007[47] oraz została szefową Radia Beaty Kozidrak na platformie n[48], a 31 grudnia wystąpiła z Bajmem podczas polsatowskiego koncertu Sylwestrowa moc przebojów na Rynku Głównym w Krakowie[49].
W 2008 obchodziła jubileusz 30-lecia Bajmu, który świętowali serią koncertów jubileuszowych[50][51]. Poza tym wystąpiła w spotach reklamowych PKO BP[52]. W lutym 2009 nagrana przez nią piosenka „Deszcz” w duecie z Robertem Janowskim znalazła się na jego płycie pt. Song.pl. W maju premierę miał singiel „Nie pytaj o miłość”, który nagrała na potrzeby serialu telewizyjnego M jak miłość[53]. Również w 2009 wystąpiła gościnnie w serialu Niania. W marcu 2010 ukazał się album Urszuli pt. Dziś już wiem z przebojem „Ten drugi”, do którego tekst napisała Beata Kozidrak[54], w tym samym miesiącu wydała z Bajmem album pt. Blondynka[55]. W październiku 2010 wystąpiła w Teatrze Polskim w Warszawie podczas koncertu z okazji 40-lecia istnienia TVP2[56], a rok zakończyła występem na koncercie Sylwester z Dwójką – Imperium gwiazd[57]. W sierpniu 2011 wraz z innymi wykonawcami wzięła udział w nagraniu charytatywnej piosenki „Mama Afryka”, zrealizowanej na rzecz wsparcia akcji pomocy UNICEF i Polskiej Akcji Humanitarnej dla głodujących w Somalii[58]. Wiosną 2012 została trenerką chóru z Lublina w trzeciej edycji programu rozrywkowego TVP2 Bitwa na głosy[59] zajęła siódme miejsce. W kwietniu tego samego roku znalazła się w komisji jurorskiej konkursu Hit biało-czerwonych, podczas którego wyłaniany był oficjalny przebój reprezentacji Polski w piłce nożnej mężczyzn podczas Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2012[60], a pod koniec roku wystąpiła podczas koncertu Świętokrzyskie kolędowanie z Polsatem w bazylice katedralnej Wniebowzięcia NMP w Kielcach[61]. W marcu 2014 wraz z Bajmem została uhonorowana przez Ruch Piękniejsza Polska i ministra kultury nagrodą Piękniejsza Polska za „tworzenie piękna, którym możemy szczycić się przed światem”.
W maju 2015 na festiwalu Polsat SuperHit Festiwal otrzymała indywidualną statuetkę Bursztynowego Słowika za całokształt twórczości[62], ponadto zagrała na festiwalu recital „Beata i Bajm, jakich nie znacie. Jubileusz zespołu Bajm”[63]. We wrześniu 2016 wydała trzeci, solowy album studyjny pt. B3, który otrzymał status złotej płyty po przekroczeniu progu ponad 15 tys. sprzedanych egzemplarzy. Stylistykę znaną z poprzednich płyt wzbogaciły brzmienia elektroniczne. Materiał skomponowała wspólnie z Marcinem Limkiem. Album promowały single: certyfikowany złotem „Bingo” oraz notowane w pierwszej dwudziestce polskiego zestawienia airplay: certyfikowany podwójną platyną „Upiłam się Tobą”, „Niebiesko-zielone”, „Ruchome wydmy”, „Letni wiatr” i „Obok nas”. Na początku 2017 koncertowała w ramach solowej trasy koncertowej B3xclusive Tour, zorganizowanej w największych salach koncertowych w kraju[64][65]. W kwietniu 2017 zaczęła pojawiać się w spotach reklamowych usługi Konta Plus sieci telefonii komórkowej Plus[66], miesiąc później zaśpiewała piosenki „Upiłam się Tobą” i „Niebiesko-zielone” w koncercie Radiowy przebój roku podczas Polsat SuperHit Festiwal 2017[67] oraz odebrała Super Gwiazdę Plejady od redakcji serwisu Plejada.pl za „wybitną osobowość sceniczną i niemal 40 lat sukcesów”[68], 24 listopada zaśpiewała gościnnie podczas koncertu pożegnalnego zespołu Hey na warszawskiej Hali Torwar[69], a 31 grudnia wystąpiła na imprezie noworocznej „Warszawa – stolica sylwestra 2017” organizowanej przez telewizję TVN na Placu Zamkowym w Warszawie[70]. W 2019 m.in. zagrała w polskim zwiastunie siódmego sezonu serialu Netflixa Orange Is the New Black[71] oraz w polskiej wersji językowej filmu animowanego Playmobil: Film[72], była kapitanką jury w drugiej edycji programu Polsatu Śpiewajmy razem. All Together Now[73], wystąpiła na Earth Festival organizowanym przez Polsat w Uniejowie[74] oraz pojawiła się w spotach reklamowych sieci sklepów odzieżowych Zalando[75].
Na początku 2020 zajęła pierwsze miejsce w plebiscycie „król i królowa polskiej muzyki” stacji telewizyjnej Kino Polska Muzyka[76]. W maju uczestniczyła w akcji Hot16Challenge[77]. Latem wystąpiła w Szczecinie na Wielkim koncercie nocy letniej transmitowanym przez TVP2[78] i w Uniejowie podczas kolejnej edycji Earth Festival emitowanym przez telewizję Polsat[79], ponadto premierę miała jej interpretacja hiphopowego utworu zespołu Zipera „Bez ciśnień”, którą nagrała w ramach projektu Lech Music: Festiwale Inaczej[80]. We wrześniu zaśpiewała utwór „Cień wielkiej góry” z grupą Sound’n’Grace podczas koncertu „Cisza jak ta – muzyka Romualda Lipki” w ramach 57. KFPP w Opolu[81], poza tym zaangażowała się w kampanię ekologiczną Stowarzyszenia „Program Czysta Polska”, w której zwracała uwagę na pogłębiający się kryzys klimatyczny[82]. W listopadzie wydała singiel „Bliżej”, który nagrała w ramach muzycznego projektu sieci Empik Miasto Muzyka[83], poza tym wystąpiła w spotach reklamowych producenta zabawek Mattel[84] oraz została uhonorowana tytułem „kobiety roku” w kategorii „Ikona” w plebiscycie czasopisma „Glamour”[85]. 31 grudnia zaśpiewała w Warszawie na polsatowskim koncercie noworocznym Sylwestrowa moc przebojów[86].
W lutym 2021 zaśpiewała utwór „Ta sama chwila” podczas koncertu Walentynki z Polsatem[87]. Miesiąc później premierę miał singel Deemza „Kruki” z gościnnym udziałem Beaty Kozidrak i Sariusa[88]. W maju premierę miała jej autobiografia Beata. Gorąca krew oraz singel „Gambit” będący zapowiedzią czwartego, solowego albumu[89], poza tym pojawiła się w spotach reklamowych producenta napojów Coca-Cola[90]. W czerwcu zagrała z Bajmem recital „Płynie w nas gorąca krew” na Polsat SuperHit Festiwal 2021 w Sopocie[91], a podczas festiwalu otrzymała pamiątkowy diament od widzów Polsatu, nagrodę prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego oraz nagrodę z okazji 30-lecia Radia Zet[92]. W sierpniu wydała singel „Biegiem”, który nagrała w duecie z Kamilem Bednarkiem[93], a także zaśpiewała podczas Earth Festival w Uniejowie[94]. Na początku września została zatrzymana przez policję za prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu[95]. Z tego powodu była zmuszona tymczasowo zawiesić karierę, m.in. nie zagrała zapowiedzianego wcześniej koncertu w ramach festiwalu Miasto muzyka by Empik na terenie lotniska na warszawskim Bemowie[96][97]. W październiku powróciła na scenie, występując gościnnie podczas koncertu Justyny Steczkowskiej, wykonując premierowo wspólny utwór „Między nami”[98]. 31 grudnia wystąpiła z utworami „Ta sama chwila” i „Co mi Panie dasz” na polsatowskim koncercie Sylwestrze Szczęścia na Stadionie Śląskim[99].
25 lutego 2022 premierę miał teledysk do piosenki „Między nami”, którą nagrała z Justyną Steczkowską[100]. W 2022 wystąpiła jako Słońce w programie Mask Singer telewizji TVN. Doszła do 9. odcinka[101]. 13 maja wydała nowy singel „Jak dla mnie”, promujący nadchodzący album[102], a 12 sierpnia wydała utwór „Frajer”[103]. 31 grudnia wystąpiła na polsatowskim sylwestrze, artystka podczas wywiadów potwierdziła, że 23 lutego wyda czwarty album studyjny pt. 4B[104]. Płytę promowała także singlem „Panama”, który wydała 27 stycznia 2023.
Charakterystyka muzyczna i inspiracje
[edytuj | edytuj kod]W młodości była zafascynowana twórczością Czesława Niemena[105], ponadto słuchała muzyki wykonawców, takich jak m.in. Pink Floyd, Led Zeppelin, Queen, Suzi Quatro, The Beatles czy The Rolling Stones[106]. W początkowym okresie Bajmu tworzyła z zespołem muzykę utrzymaną w stylistyce harcerskiej oraz ballady[107]. Od lat 80. prezentuje z formacją repertuar rockowy[108], inspirowany m.in. twórczością amerykańskich i brytyjskich wykonawców, takich jak David Bowie, Guns N’ Roses, Bon Jovi, Van Halen, The Police, ZZ Top i Whitesnake[109]. Jest także zafascynowana osobowością Marilyn Monroe, która stała się jej główną inspiracją do napisania słów piosenek z albumu Bajmu pt. Blondynka[110].
Posiada czterooktawową skalę głosu[111] oraz osiąga rejestr gwizdkowy[112]. Podczas nagrywania drugiej płyty z Bajmem inspirowała się wokalnie Niną Hagen[113]. Po nagraniu trzeciego albumu z zespołem zaczęła inspirować się techniką śpiewania Ann Wilson z zespołu Heart[114]. Podczas prac nad czwartą płytą grupy zainteresowała się muzyką soulową, która wpłynęła na kolejne zmiany w jej sposobie śpiewania[115].
Wpływ na popkulturę
[edytuj | edytuj kod]Uznawana za jedną z najpopularniejszych i najbardziej znanych polskich wokalistek[116]. Beatę Kozidrak za swoją idolkę uznaje m.in. piosenkarka Edyta Górniak[117].
Była jedną ze „100 najcenniejszych gwiazd polskiego show-biznesu” według danych magazynu „Forbes Polska”; jej wizerunek został wyceniony przez reklamodawców na: 338 tys. zł w 2008 (55. miejsce)[118], 422 tys. zł w 2012 (40. miejsce)[119], 450 tys. zł w 2013 (30. miejsce)[120]. Za koncertowanie w sezonie letnim 2007 miała zarobić ok. 3 mln zł[121]. W 2013 miała zainkasować 4,3 mln zł w ciągu roku, zyskując status najbogatszej polskiej artystki[122], rok później zajęła trzecie miejsce wśród najlepiej zarabiających polskich piosenkarek 2014[123].
W lutym 2019 na deskach Teatru Współczesnego w Szczecinie premierowo wystawiono spektakl Być jak Beata w reżyserii Magdy Miklasz, opierający się na twórczości i życiu Beaty Kozidrak[124][125].
W 2019 w postać Kozidrak wcieliła się Ewelina Lisowska w programie rozrywkowym Polsatu Twoja twarz brzmi znajomo[126].
W 2020 rozpoczęły się prace nad fabularnym filmem biograficznym opartym na jej życiu w reżyserii Piotra Domalewskiego[127].
Życie prywatne
[edytuj | edytuj kod]9 czerwca 1979 poślubiła Andrzeja Pietrasa, współtwórcę i menedżera grupy Bajm[128]. Rozwiedli się w 2016[129], wcześniej przez prawie dwa lata pozostawali w separacji[130]. Mają dwie córki: Katarzynę (ur. 7 grudnia 1981)[131] i Agatę (ur. 22 września 1993)[132]. W kwietniu 2010 została po raz pierwszy babcią, wówczas urodził się pierwszy syn Katarzyny Pietras[133]. W grudniu 2014 urodziła się wnuczka Zofia. W kwietniu 2022, druga córka Beaty Kozidrak, Agata ogłosiła, że spodziewa się syna, któremu nada imię Aleksander[134]. Chłopiec urodził się 30 maja 2022[135].
Konflikty z prawem
[edytuj | edytuj kod]Na początku września 2021 została zatrzymana przez policję podczas prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu[136]. 29 października tego samego roku została skazana na sześć miesięcy prac społecznych, zakaz prowadzenia samochodu przez 5 lat i 10 tys. zł grzywny[137][138]. Sytuacja została uznana za jeden z największych kryzysów biznesowych w polskich mediach w 2021[139][140]. 4 maja 2022 Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa wydał nieprawomocny wyrok za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości (art. 178a § 1 k.k.). Za okoliczność łagodzącą Sąd uznał niekwestionowany dorobek artystyczny piosenkarki oraz jej zasługi dla polskiej muzyki i kultury. Artystka została zobowiązana do zapłaty 50 tys. zł grzywny, 20 tys. zł na rzecz funduszu postpenitencjarnego oraz otrzymała zakaz prowadzenia pojazdów na 5 lat. Tego samego dnia prokuratura skierowała do Sądu Okręgowego w Warszawie apelację od wyroku, uznając go za rażąco łagodny, prokurator zarzucił wyrokowi rażącą niewspółmierność kary wymierzonej oskarżonej w stosunku do stopnia społecznej szkodliwości oraz winy[141]. W sierpniu Sąd Okręgowy w Warszawie uprawomocnił wyrok skazujący[142].
Dyskografia
[edytuj | edytuj kod]- Beata (1998)
- Teraz płynę (2005)
- B3 (2016)
- 4B (2023)
Filmografia
[edytuj | edytuj kod]- 1988: Pan Kleks w kosmosie – jako księżniczka z Rock-Komety
- 2009: Niania – jako ona sama (odc. 131)
- 2019: Orange Is the New Black – występ w spocie promocyjnym
- 2019: Playmobil: Film – jako Wróżka Chrzestna (głos, polski dubbing)
Publikacje
[edytuj | edytuj kod]Solowe nagrody, wyróżnienia i odznaczenia
[edytuj | edytuj kod]- 1986 – pierwsza nagroda za piosenkę „Diament i sól” na Festiwalu Piosenki Krajów Nadbałtyckich w Karlshamn
- 1987 – Grand Prix Midnight Sun Song Festival w Lahti za piosenkę „Hurry My Love”
- 1994 – Złota Karolinka Krajowego Festiwalu Piosenki w Opolu za całokształt działalności estradowej oraz „twórczy wkład w rozwój polskiej kultury”
- 1999 – „Fryderyk” w kategoriach: wokalistka roku oraz album roku pop (Beata)
- 2001 – „Fryderyk” w kategorii wokalistka roku
- 2006 – „Złote Dzioby” Radio Wawa w kategorii płyta roku
- 2006 – własna gwiazda w Alei Gwiazd Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu
- 2010 – honorowy tytuł Ambasadora Województwa Lubelskiego
- 2015 – Bursztynowy Słowik Polsat SuperHit Festiwal za całokształt twórczości[62]
- 2017 – Super Gwiazda Plejady za „wybitną osobowość sceniczną i niemal 40 lat sukcesów”[68]
- 2019 – nagroda w kategorii „Ikona kultury” podczas gali tygodnika „Wprost” – ShEO Awards 2019
- 2020 – kobieta roku według czasopisma „Glamour” (kategoria Ikona)[85]
- 2020 – pierwsze miejsce w plebiscycie „król i królowa polskiej muzyki” stacji telewizyjnej Kino Polska Muzyka[76]
- 2021 – diament od widzów Polsatu, nagroda prezydenta Sopotu oraz nagroda z okazji 30-lecia Radia Zet na Polsat SuperHit Festiwal 2021[92]
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ a b Biografia [online], Oficjalna strona Beaty Kozidrak [dostęp 2021-09-07] .
- ↑ Tak Beata Kozidrak naprawdę ma na nazwisko! Będziesz zaskoczony! [online], www.se.pl [dostęp 2021-09-02] .
- ↑ Beata Kozidrak. www.filmweb.pl. [dostęp 2012-11-07].
- ↑ Członkowie Akademii – FRYDERYK 2024. fryderyki.pl. [dostęp 2010-10-03]. (pol.).
- ↑ a b c d e Ewa Tutka: Zanim ona poznała jego. kultura.onet.pl, 2012-12-17. [dostęp 2022-01-11]. (pol.).
- ↑ a b c Beata Kozidrak – ciągle płynie w niej gorąca krew [online], Strefa LifeStyle, 23 marca 2021 [dostęp 2021-09-07] .
- ↑ a b c Kozidrak 2021 ↓, s. 10–11.
- ↑ Kozidrak 2021 ↓, s. 21.
- ↑ Kozidrak 2021 ↓, s. 2.
- ↑ a b c d Beata Kozidrak - Zawsze wiedziałam, że będę ciekawie żyć - Kobieta.pl [online], kobieta.pl [dostęp 2024-04-22] (pol.).
- ↑ Kozidrak 2021 ↓, s. 16, 22.
- ↑ Kozidrak 2021 ↓, s. 23.
- ↑ Kozidrak 2021 ↓, s. 27, 37.
- ↑ Kozidrak 2021 ↓, s. 36.
- ↑ Kozidrak 2021 ↓, s. 50–51.
- ↑ Kozidrak 2021 ↓, s. 56, 76.
- ↑ Kozidrak 2021 ↓, s. 75, 82.
- ↑ Kozidrak 2021 ↓, s. 95–101, 110.
- ↑ Kozidrak 2021 ↓, s. 152.
- ↑ Kozidrak 2021 ↓, s. 155.
- ↑ Kozidrak 2021 ↓, s. 182.
- ↑ Kozidrak 2021 ↓, s. 202–203.
- ↑ a b Kozidrak 2021 ↓, s. 219.
- ↑ Kozidrak 2021 ↓, s. 240.
- ↑ Kozidrak 2021 ↓, s. 244.
- ↑ Kozidrak 2021 ↓, s. 245.
- ↑ Kozidrak 2021 ↓, s. 256–257, 268–269.
- ↑ lw: Beata Kozidrak współpracuje z córką. kultura.onet.pl, 2003-09-04. [dostęp 2022-01-11]. (pol.).
- ↑ Książka Tomasza Raczka już w sprzedaży. wirtualnemedia.pl, 2003-11-19. [dostęp 2022-01-10]. (pol.).
- ↑ Kozidrak 2021 ↓, s. 279.
- ↑ Eska Music Awards. wirtualnemedia.pl, 2004-03-14. [dostęp 2022-01-10]. (pol.).
- ↑ Zawsze tylko polska muzyka. wirtualnemedia.pl, 2004-11-16. [dostęp 2022-01-10]. (pol.).
- ↑ masz: TVP1 dla sztucznego serca. wirtualnemedia.pl, 2005-02-11. [dostęp 2022-01-10]. (pol.).
- ↑ kk: 'I Ty możesz zostać św. Mikołajem'. wirtualnemedia.pl, 2005-12-06. [dostęp 2022-01-10]. (pol.).
- ↑ gal: Beata Kozidrak powraca solo. kultura.onet.pl, 2005-08-07. [dostęp 2022-01-11]. (pol.).
- ↑ kl: Złota Beata Kozidrak. kultura.onet.pl, 2005-11-21. [dostęp 2022-01-11]. (pol.).
- ↑ lw: Zobacz najnowszy klip Beaty Kozidrak. kultura.onet.pl, 2006-01-09. [dostęp 2022-01-11]. (pol.).
- ↑ kl: Rozdano Złote Dzioby Radia WaWa. kultura.onet.pl, 2006-11-07. [dostęp 2022-01-11]. (pol.).
- ↑ kk: Ich Troje jedzie na Eurowizję!. wirtualnemedia.pl, 2006-01-28. [dostęp 2022-01-10]. (pol.).
- ↑ kk: Sylwester z gwiazdami w TVP2. wirtualnemedia.pl, 2006-12-27. [dostęp 2022-01-10]. (pol.).
- ↑ daga: W poniedziałek wręczenie Wiktorów i SuperWiktorów. kultura.onet.pl, 2006-04-19. [dostęp 2022-01-11]. (pol.).
- ↑ rp: Beata Kozidrak wyda podwójną platynową płytę. wirtualnemedia.pl, 2006-05-11. [dostęp 2022-01-10]. (pol.).
- ↑ ms: Niespodzianka od Beaty. kultura.onet.pl, 2006-05-30. [dostęp 2022-01-11]. (pol.).
- ↑ ki: Beata Kozidrak w Alei Gwiazd Polskiej Piosenki. kultura.onet.pl, 2006-06-02. [dostęp 2022-01-10]. (pol.).
- ↑ Kto wystąpi podczas koncertu "Superjedynek" w Opolu?. wirtualnemedia.pl, 2006-04-28. [dostęp 2022-01-10]. (pol.).
- ↑ masz: Festiwal "TOPtrendy" już po raz czwarty. wirtualnemedia.pl, 2006-05-24. [dostęp 2022-01-10]. (pol.).
- ↑ pr: Festiwal TOPtrendy za nami. wirtualnemedia.pl, 2007-06-11. [dostęp 2022-01-10]. (pol.).
- ↑ td: Radio Beaty Kozidrak. kultura.onet.pl, 2007-06-12. [dostęp 2022-01-11]. (pol.).
- ↑ pp: Najwięcej widzów na sylwestrze TVP 2, playback Dody. wirtualnemedia.pl, 2008-01-02. [dostęp 2022-01-10]. (pol.).
- ↑ Jubileuszowy koncert Bajmu. wp.pl, 2009-10-20. [dostęp 2009-11-18]. (pol.).
- ↑ Bajm – Największe przeboje „30 lat minęło”. pora.pl, 2010-12-01. [dostęp 2011-01-05]. (pol.).
- ↑ łk: Beata Kozidrak twarzą kampanii PKO BP (wideo). wirtualnemedia.pl, 2008-08-05. [dostęp 2022-01-10]. (pol.).
- ↑ lp: Beata Kozidrak nagrała piosenkę do serialu "M jak miłość". kultura.onet.pl, 2009-05-09. [dostęp 2022-01-11]. (pol.).
- ↑ Urszula – Dziś Już Wiem. www.discogs.com. [dostęp 2016-10-28]. (ang.).
- ↑ zsam: "Blondynka" – pierwszy od 10 lat studyjny album Bajm. wirtualnemedia.pl, 2012-03-08. [dostęp 2022-01-10]. (pol.).
- ↑ pp: Torbicka i Stuhr poprowadzą jubileusz 40-lecia Dwójki. wirtualnemedia.pl, 2010-10-06. [dostęp 2022-01-10]. (pol.).
- ↑ ks: Święta w TVP2: sprawdzone hity i rozrywka. wirtualnemedia.pl, 2010-12-09. [dostęp 2022-01-10]. (pol.).
- ↑ Polscy artyści dla głodującej Afryki. muzyka.interia.pl, 2011-08-31. [dostęp 2011-08-31]. (pol.).
- ↑ pp: Beata Kozidrak kolejną gwiazdą „Bitwy na głosy 3”. wirtualnemedia.pl, 2012-07-26. [dostęp 2022-01-10]. (pol.).
- ↑ pr: Radio ZET szuka przeboju dla Reprezentacji Polski w piłce nożnej. wirtualnemedia.pl, 2012-04-04. [dostęp 2022-01-10]. (pol.).
- ↑ pp: Kolędy śpiewane przez gwiazdy i koncert Krajewski-Piaseczny w Polsacie. wirtualnemedia.pl, 2012-12-06. [dostęp 2022-01-10]. (pol.).
- ↑ a b Beata uhonorowana Bursztynowym Słowikiem podczas Polsat SuperHit Festiwal 2015!. www.bajm.pl. [dostęp 2015-06-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-06-10)]. (pol.).
- ↑ Patryk Pallus: 2,5 mln widzów SuperHit Festiwalu. Polsat wygrał z konkurencją. wirtualnemedia.pl, 2015-06-02. [dostęp 2022-01-10]. (pol.).
- ↑ Beata Kozidrak wyrusza w wyjątkową trasę koncertową. allaboutmusic.pl. [dostęp 2016-12-16]. (pol.).
- ↑ Beata Kozidrak: czuję się zakochana [wywiad]. muzyka.onet.pl. [dostęp 2016-10-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-10-16)]. (pol.).
- ↑ tw: Beata Kozidrak śpiewa z Szymonem Majewskim w reklamach Konta Plus w Plus Banku (wideo). wirtualnemedia.pl, 2017-04-04. [dostęp 2022-01-10]. (pol.).
- ↑ Michał Kurdupski: Trzecia edycja Polsat SuperHit Festiwal w Polsacie. wirtualnemedia.pl, 2017-04-14. [dostęp 2022-01-10]. (pol.).
- ↑ a b Beata Kozidrak nagrodzona Super Gwiazdą Plejady [online], plejada.pl, 30 maja 2017 .
- ↑ Zespół Hey zawiesza działalność. wirtualnemedia.pl, 2017-10-13. [dostęp 2022-01-10]. (pol.).
- ↑ łb: Bajm, Kayah, Agnieszka Chylińska i Perfect na sylwestrze TVN w Warszawie. Wystąpi jamajska gwiazda Omi. wirtualnemedia.pl, 2017-12-07. [dostęp 2022-01-10]. (pol.).
- ↑ tw: Beata Kozidrak śpiewa „zabiłam go” w spocie „Orange is the New Black” (wideo). wirtualnemedia.pl, 2019-07-30. [dostęp 2022-01-10]. (pol.).
- ↑ Krzysztof Połaski , "Playmobil. Film". Beata Kozidrak zadebiutowała w dubbingu i zaprezentowała nową piosenkę! [online], Telemagazyn, 16 sierpnia 2019 [dostęp 2023-11-30] (pol.).
- ↑ Beata Kozidrak w „Śpiewajmy razem. All Together Now”. Co wydarzyło się w pierwszym odcinku?. muzyka.interia.pl, 2019-03-07. [dostęp 2019-03-20]. (pol.).
- ↑ nb: Bajm, Maryla Rodowicz, Grzegorz Hyży w Uniejowie na Earth Festival Polsatu. wirtualnemedia.pl, 2019-06-04. [dostęp 2022-01-10]. (pol.).
- ↑ jd: Beata Kozidrak gwiazdą świątecznej kampanii Zalando. wirtualnemedia.pl, 2019-12-11. [dostęp 2022-01-10]. (pol.).
- ↑ a b Król i królowa polskiej muzyki [online], Kino Polska Muzyka, 8 stycznia 2020 .
- ↑ Piotr Krajewski: Beata Kozidrak zmiotła konkurencję w Hot 16 Challenge 2: „Blond królowej COVID nie ruszy”. radiozet.pl, 2020-05-15. [dostęp 2022-01-11]. (pol.).
- ↑ mk: „Wielki koncert nocy letniej” 18 lipca w TVP2. wirtualnemedia.pl, 2020-07-16. [dostęp 2022-01-10]. (pol.).
- ↑ Michał Kurdupski: „Earth Festival. Gwiazdy dla Czystej Polski” 23 sierpnia w Polsacie. wirtualnemedia.pl, 2020-08-16. [dostęp 2022-01-10]. (pol.).
- ↑ Beata Kozidrak wydaje książkę! [online], www.empik.com [dostęp 2021-04-02] .
- ↑ Michał Kurdupski: Festiwal w Opolu od 4 do 7 września w TVP1, TVP Polonia i TVP Kultura. „Święto polskiej piosenki”. wirtualnemedia.pl, 2020-08-25. [dostęp 2022-01-10]. (pol.).
- ↑ mk: Stowarzyszenie Program Czysta Polska z kampanią ekologiczną. W spotach Beata Kozidrak, Małgorzata Pieczyńska, Anita Sokołowska, Krzysztof Ibisz, Kamil Bednarek i Piotr Kupicha. wirtualnemedia.pl, 2020-09-02. [dostęp 2022-01-10]. (pol.).
- ↑ Milena Soporowska , Beata Kozidrak w duecie z Lublinem – startuje nowy cykl Miasto Muzyka w Empik Music [online], Going. MORE, 16 listopada 2020 [dostęp 2021-03-01] .
- ↑ jd: Beata Kozidrak w świątecznym klipie firmy Mattel. wirtualnemedia.pl, 2020-11-27. [dostęp 2022-01-10]. (pol.).
- ↑ a b Kobieta Roku Glamour 2020: poznaj laureatki i laureata tegorocznej edycji plebiscytu [online], www.glamour.pl [dostęp 2020-12-16] .
- ↑ jk: Krytyka Sylwestrów w TVP i Polsacie. „Były bez sensu, lepiej było nadać powtórki”. wirtualnemedia.pl, 2021-01-04. [dostęp 2022-01-10]. (pol.).
- ↑ mk: Kozidrak, Szpak i Wyszkoni gwiazdami „Walentynek z Polsatem”. wirtualnemedia.pl, 2021-02-04. [dostęp 2022-01-10]. (pol.).
- ↑ Sarius i Beata Kozidrak gośćmi Deemza [online], PolskieRadio.pl .
- ↑ a b Marcin Michałowski , Beata Kozidrak prezentuje przebojowy singiel 'Gambit' [online], Złote Przeboje, 4 maja 2021 .
- ↑ jd: Beata Kozidrak w reklamie Coca-Coli Zero Cukru (wideo). wirtualnemedia.pl, 2021-05-12. [dostęp 2022-01-10]. (pol.).
- ↑ mk: 1,8 mln widzów SuperHit Festiwal w piątek, 1,9 mln - w sobotę. Polsat zdecydowanym liderem. wirtualnemedia.pl, 2021-06-28. [dostęp 2022-01-10]. (pol.).
- ↑ a b Polsat SuperHit Festiwal 2021: Królowa Beata Kozidrak w akcji [RELACJA, TRANSMISJA] [online], interia.pl [dostęp 2021-06-27] .
- ↑ Piotr Krajewski , Beata Kozidrak i Kamil Bednarek w latynoskim singlu „Biegiem” [online], Radio Zet, 13 sierpnia 2021 .
- ↑ mk: „Earth Festival. Gwiazdy dla Czystej Polski” 22 sierpnia w Polsacie. wirtualnemedia.pl, 2021-08-12. [dostęp 2022-01-10]. (pol.).
- ↑ Beata Goczał: Beata K. przeprosiła za jazdę po pijanemu. "Nieprędko wróci do reklam, nie zaszkodziła Coca-Coli". wirtualnemedia.pl, 2021-09-03. [dostęp 2022-01-10]. (pol.).
- ↑ ps: Empik i Going zapowiadają na 25 i 26 września festiwal Miasto Muzyka. Pierwszymi wykonawcami Beata Kozidrak i Jimek. wirtualnemedia.pl, 2021-07-09. [dostęp 2022-01-10]. (pol.).
- ↑ Koncert Beaty K. odwołany! „Chcemy, aby wydarzenie spełniło Wasze oczekiwania”. kultura.onet.pl, 2021-09-08. [dostęp 2022-01-10]. (pol.).
- ↑ Justyna Steczkowska i Beata Kozidrak razem. Posłuchaj piosenki „Między nami” i sprawdź tekst [online], muzyka.interia.pl, 4 października 2021 .
- ↑ Co za wieści od polskiej gwiazdy! Fani od razu zareagowali [online], muzyka.interia.pl [dostęp 2022-01-02] (pol.).
- ↑ Justyna Steczkowska i Beata Kozidrak prezentują teledysk do singla "Między nami" [WIDEO] [online], Złote Przeboje [dostęp 2022-02-25] (pol.).
- ↑ Beata Kozidrak odpadła z Mask Singer! Jak w muzycznym show radziło sobie lubelskie Słońce? [online], Puławy Nasze Miasto, 30 kwietnia 2022 [dostęp 2022-05-01] (pol.).
- ↑ Beata Kozidrak powraca z nowym singlem! "Jak dla mnie" będzie hitem tego lata? [online], www.rmffm.pl, 12 maja 2022 [dostęp 2022-05-30] (pol.).
- ↑ Beata Kozidrak na Instagramie : "Pozdrawiam Was ze studia. Właśnie kończę swój nowy album. Mam dla Was niespodziankę! 😉 Już 12 sierpnia, na @fest_festival usłyszycie mój nowy utwór pt. Frajer! 🤫😉 Do zobaczenia!" [online], Instagram [dostęp 2022-08-04] (pol.).
- ↑ Zdradziła, o czym marzy w Nowym Roku. "To poszerza doświadczenie" [online], muzyka.interia.pl [dostęp 2023-01-01] (pol.).
- ↑ Kozidrak 2021 ↓, s. 14.
- ↑ Kozidrak 2021 ↓, s. 25, 123.
- ↑ Kozidrak 2021 ↓, s. 78.
- ↑ Kozidrak 2021 ↓, s. 99.
- ↑ Kozidrak 2021 ↓, s. 173.
- ↑ Kozidrak 2021 ↓, s. 282–283.
- ↑ Polscy artyści popowi z największą skalą głosu [online], onet.pl, 19 listopada 2013 [dostęp 2019-10-06] .
- ↑ Dzień Dobry TVN , Czat z Beatą Kozidrak 25-11-2012 [online], dziendobry.tvn.pl, 25 listopada 2012 [dostęp 2021-05-15] .
- ↑ Kozidrak 2021 ↓, s. 113.
- ↑ Kozidrak 2021 ↓, s. 128.
- ↑ Kozidrak 2021 ↓, s. 146.
- ↑ kk: Internauci kochają Marylę. wirtualnemedia.pl, 2005-12-06. [dostęp 2022-01-10]. (pol.).
- ↑ ms: Edyta Górniak: Beata Kozidrak to moja idolka. kultura.onet.pl, 2006-04-18. [dostęp 2022-01-11]. (pol.).
- ↑ Patryk Pallus: Spadła wartość Lisa i Durczoka, zyskał Majewski – top 100 gwiazd show biznesu. wirtualnemedia.pl, 2008-07-31. [dostęp 2019-09-20]. (pol.).
- ↑ tw: Najcenniejsze polskie gwiazdy: na czele Radwańska - Durczok, Majewski i Wojewódzki w dół. wirtualnemedia.pl, 2012-07-27. [dostęp 2022-01-10]. (pol.).
- ↑ Patryk Pallus: Najcenniejsze polskie gwiazdy: na czele Robert Lewandowski - Wojewódzki i Prokop w górę. wirtualnemedia.pl, 2013-07-26. [dostęp 2022-01-10]. (pol.).
- ↑ kl: 3 mln złotych dla Beaty Kozidrak?. kultura.onet.pl, 2008-04-02. [dostęp 2022-01-11]. (pol.).
- ↑ pgr: Beata Kozidrak zarobiła 4,3 miliona. kultura.onet.pl, 2013-02-12. [dostęp 2022-01-11]. (pol.).
- ↑ Ile zarobiły polskie piosenkarki w 2014 roku?. kultura.onet.pl, 2015-01-07. [dostęp 2022-01-11]. (pol.).
- ↑ „Być jak Beata” w Teatrze Współczesnym w Szczecinie: królowa znad Wisły [RECENZJA] – Teatr [online], kultura.onet.pl [dostęp 2019-10-11] (pol.).
- ↑ Wyborcza.pl [online], lublin.wyborcza.pl [dostęp 2019-10-11] .
- ↑ Twoja twarz brzmi znajomo: Ewelina Lisowska jako Beata Kozidrak podbija internet! Najlepsze są jej zęby [online], styl.fm [dostęp 2022-03-02] .
- ↑ Producenci „Bożego Ciała” szykują film o Beacie Kozidrak
- ↑ Kozidrak 2021 ↓, s. 56.
- ↑ Beata Kozidrak już po rozwodzie: Wszystko poszło po mojej myśli, „rozrywka.dziennik.pl” [dostęp 2016-11-18] .
- ↑ Kozidrak 2021 ↓, s. 171.
- ↑ Kozidrak 2021 ↓, s. 63.
- ↑ Kozidrak 2021 ↓, s. 213.
- ↑ Seksowna Kasia Pietras. www.telemagazyn.pl, 2010-09-26. [dostęp 2022-05-30]. (pol.).
- ↑ Maja Ludwiczak , Córka Beaty Kozidrak jest w ciąży - znamy płeć i imię dziecka. Jest podobna do znanej mamy? [online], styl.fm [dostęp 2022-04-14] (pol.).
- ↑ Patrycja Krzeszowska , Beata Kozidrak została babcią! Zięć podał płeć i imię malucha. Ładne? [online], styl.fm, 31 maja 2022 [dostęp 2022-06-03] (pol.).
- ↑ Polsat News , Warszawa. Znana wokalistka zatrzymana za jazdę po alkoholu. Miała dwa promile – Polsat News [online], polsatnews.pl [dostęp 2021-09-02] .
- ↑ Beata Kozidrak skazana za prowadzenie auta po alkoholu [online], www.rmf24.pl [dostęp 2021-11-11] (pol.).
- ↑ Beata Kozidrak została skazana. Znamy wyrok sądu [online], Onet Kultura, 10 listopada 2021 [dostęp 2021-11-11] (pol.).
- ↑ jd: Największe kryzysy 2021: Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej, Barbara Kurdej-Szatan i Beata Kozidrak. wirtualnemedia.pl, 2021-12-22. [dostęp 2022-01-10]. (pol.).
- ↑ Justyna Dąbrowska-Cydzik: Kozidrak, Frogshoposting, Kurdej-Szatan, Mama Ginekolog. Ranking największych kryzysów 2021 roku według ekspertów. wirtualnemedia.pl, 2021-12-24. [dostęp 2022-01-10]. (pol.).
- ↑ Kozidrak ponownie stanie przed sądem. gazeta.pl. [dostęp 2022-07-08]. (pol.).
- ↑ Wojciech Pokora , Beata Kozidrak prawomocnie skazana za jazdę pod wpływem alkoholu [online], Nowiny, 8 sierpnia 2022 .
- ↑ Beata Kozidrak , Beata. Gorąca krew, Agora (red.), Warszawa: Agora, 2021, ISBN 978-83-268-3662-6, OCLC 1253096561 .
Bibliografia
[edytuj | edytuj kod]- Beata Kozidrak: Beata. Gorąca krew. Wydawnictwo Agora, 2021. ISBN 978-83-268-3662-6.